Zakończenie konserwacji witraży

Kategoria: Wydarzenia 2019

Zakończyła się konserwacja kolejnych witraży w naszym kościele.

W tym roku renowacji poddano sześć witraży w południowej nawie bocznej: cztery witraże ostrołukowe o geometrycznych wzorach i dwa okulusy "Św. Anna" i "Bł. Bronisława".

Konserwację witraży, podobnie jak w latach poprzednich wykonał Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński Sp. z o.o. z Krakowa. Firma ta jest kontynuatorem zakładu, który ponad sto lat temu wykonał witraże do naszego kościoła.

Warto dodać, że po ponad trzydziestu latach powrócił na swoje miejsce witraż w kwaterze uchylnej. Pierwotnie planowano odtworzenie witrażu, jednak po sprawdzeniu, okazało się, że zdemontowane w latach osiemdziesiątych kwatery znajdują się w piwnicy pod kościołem. Dzięki temu mamy oryginalny witraż.

Proces renowacji obejmuje szereg działań m.in. rozołowienie kwater, czyszczenie szkieł, klejenie spękanych szkieł, wymianę wielokrotnie spękanych szkieł, retuszowanie warstwy malarskiej, utrwalenie warstwy malarskiej w temperaturze bliskiej topnienia szkłą tj. 600-800 °C, oprawę szkieł w ołowiany dwuteownik, kitowanie witraży kitem kredowym oraz ramowanie kwater witraży we wzmacniający profil.

Dzięki renowacji witraże odzyskały pierwotny blask oraz zostały zabezpieczone na wiele lat.

Całkowity koszt prac wyniósł 79 250,00 zł.
Na renowację pozyskaliśmy dotację z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 34 300,00 zł oraz z Gminy Skrzyszów w kwocie 10 000,00 zł.

W chwili obecnej oczekujemy na odbiór przez Urząd Zabytków.

Od 2014 r. na konserwację witraży wydaliśmy niemal 230 000,00 zł, w tym dotacje wyniosły ponad 120 000,00 zł.